Ovládací systém HMe byl původně koncipovaný již v roce 2015, ale daleko více zdokonalen v posledních dvou letech. Hlavní myšlenkou, která stojí za HMe je vhodně zlepšit ‘aktuální situace‘ mezi operátorem strojů a vedením. Za tím vším stoji rozsáhlá databáze ukládaných dat a z toho vyplívající preventivní diagnostika, která probíhá v pozadí všech procesů, přičemž uživatel zaměřuje svoji pozornost pouze na nejdůležitější a relevantní informace.

Pan Andrea Pezzoli, Vedoucí vývojového oddělení a inženýr společnosti Italpresse Gauss, vysvětluje: „Chtěli jsme vytvořit výkonný high–end řídicí systém příští generace pro naše vysokotlaké licí stroje. Systém, který by zlepšil komunikaci mezi strojem - člověkem a zároveň odhalil nové možnosti digitálních technologií v kontextu průmyslu 4.0. Díky úzké spolupráci se společností Wonderware, jsme dokázali vyvinout HMe, jako výkonný nástroj pro budoucí operace našich zákazníků a poskytnout jim přístup k nikdy předtím neviděným kontrolám procesů a následné spolehlivosti stroje.

HMe nabízí ukládání dat a hodnot v reálném čase a zároveň vše výkonně analyzovat a vyhodnocovat data o stroji, licích procesech včetně všech připojených periférii okolo. Tím se dostáváme k možnost ovládat celý proces odlévání přes jediné uživatelské rozhraní a to dokonce i s možností ovládání přes vzdálený přístup.

HMe je postaveno na systému Microsoft Windows, což umožňuje snadné nainstalování na jakékoliv zařízení s možností připojení do jakéhokoliv systému, které je součástí operačního systému Windows, včetně využití cloudu a serverových úložišť.

Uživatelské rozhraní bylo navrženo tak, aby zobrazovalo kritické údaje stroje a technická data ze samotného procesu lití na přehledně viditelné první stránce a dále detailně v jednotlivých stránkách. Přesné umístění, barevné rozlišení a uspořádání ikon a tlačítek bylo optimalizováno v průběhu vývoje a prvních testů HMe, aby se uživatel vždy dokázal rychle zorientovat a snadno našel ty nejdůležitější informace.

Nové HMe je založeno na technologické platformě společnosti Wonderware, světové špičkové průmyslové softwarové značce Schneider Electric. Do platformy lze snadno integrovat další periférie, což umožňuje sledování celého procesu přímo z jednoho ovládacího panelu.

Velká spolupráce mezi oběma společnostmi pokračuje a již vedla k dalšímu vývoji inovačního pomocného a údržbářského nástroje AMe společnosti Italpresse Gauss.